Papuzie notatki

Wpis

sobota, 11 lutego 2012

Owoce

UWAGA: jeśli nie napisano nic o pestkach, to podajemy owoce BEZ pestek. W artykule omawiam same owoce, a nie liście i drewno. Nie zawsze jadalny owoc oznacza, że można podawać liście i gałęzie. W wielu przypadkach owoce są jadalne, a cała reszta rośliny jest trująca. Jeśli nie zaznaczyła, że owoce można podawać z liśćmi i gałęziami, to znaczy, że albo nie można, albo nie posiadam takiej informacji.

OWOCE I WARZYWA

  • Jabłka - w przypadku jabłek jest bardzo duży wybór gatunków, a co za tym idzie smaków, nie każda papuga będzie chciała jeść każde jabłko jakie jej podamy. Pestki jabłek są trujące (przynajmniej w większej liczbie), podanie jednej czy dwóch, raz na jakiś czas, nie zaszkodzi, wiele papug lubi te pestki. Myślę jednak, że lepiej zrezygnować z podawania pestek małym papugom, bo u nich znacznie łatwiej przedawkować.
  • Gruszki - podobnie jak jabłka istnieje wiele gatunków różniących się smakiem.
  • Brzoskwinienektarynkimorele - mogą być szkodliwe jeśli mają rozbite pestki, z których toksyny przedostaną się do miąższu. Owoce o nie przepołowionych i nie spleśniałych pestkach można spokojnie podawać papugom, zawsze lepiej jednak unikać okolic pestki.
  • Wiśnie i czereśnie - są bardzo dobre jako profilaktyka w przypadkach skazy moczanowej.
  • Śliwki - także istnieje wiele gatunków o różnych smakach. Gdzieś znalazłam jakąś informację o szkodliwości śliwek, ale nie była ona poparta żadnym wiarygodnym źródłem więc myślę, że można się tym nie przejmować, zwłaszcza, że w wielu innych źródłach zaleca się podawanie śliwek.
  • Winogrona - bardzo zdrowe, podaje się je razem z pestkami i całymi gałęziami, jadalne są też liście. Należy jednak bardzo uważać na środki konserwujące i antygrzybicze - winogrona muszą być bardzo dobrze umyte. Ostatnio pojawia się jednak coraz więcej wątpliwości związanych z podawaniem winogron - niektórzy radzą w ogóle zaprzestać podawania tych owoców - ze względu na to, że są one najbardziej pryskanymi owocami na świecie. Z tego też względu lepiej nie podawać w ogóle papugom rodzynek. Jeśli mamy winogrona z własnej działki spokojnie możemy podawać papugom. Winogrona takie (i tylko takie!) najlepiej podawać w postaci całych kiści, papugi bardzo chętnie będą także skubać gałązki.  z winogronami nie należy mylić popularnego pnącza zwanego "dzikim winem". Jest to roślina, która nie ma nic wspólnego z winoroślą, a jej owoce są trujące.
  • Owoce cytrusowe - pomarańcze, mandarynki, grejpfrupty, kumkwaty, pomelo, cytryny - papugi lubią szczególnie pomarańcze i mandarynki. Należy podawać bez skórki, a przed podaniem BARDZO dokładnie umyć, najlepiej myć w jakimś detergencie (np. płynie do mycia naczyń) ponieważ woski, którymi są pokrywane nie są rozpuszczalne w wodzie, czyli umycie samą wodą nic nie daje. Nic nie daje też, polecane czasami, sparzenie wrzątkiem. Po umyciu owoców i obraniu ze skórki, a przed krojeniem, należy bardzo dokładnie umyć ręce tak żeby obranego owocu dotykać czystymi rękami i nie przenieść na niego toksyn ze skórki.
  • Owoce egzotyczne - kiwi, mango, figi, papaja, ananas,  banany, daktyle, durian, flaszowiec bez pestek, granaty (z pestkami),  gwajawa, kiwano, liczi, marakuja, nanercz zachodni,  opuncja (UWAGA na kolce) persymona bez włóknistego rdzenia (khaki),rambutany. Również w przypadku tych owoców należy bardzo dokładnie umyć skórkę - patrz wyżej.
  • Można tutaj wspomnieć o arbuzach i melonach, choć biologicznie są one warzywami, na ogół myśli się o nich jako o owocach. Podaje się z pestkami. 

UWAGI

Oprócz awokado i rabarbaru nie są mi znane żadne inne całkowicie toksyczne owoce czy warzywa.

Problem jedynie stwarzają środki ochrony roślin, którymi są pryskane (nasze owoce) oraz środki konserwujące, którymi owoce są pryskane do transportu (tzw. owoce południowe). Z tego względu należy owoce bardzo dokładnie myć i najlepiej dodatkowo obierać ze skórki, a niektórych w ogóle lepiej nie podawać (przede wszystkim winogron). Owoce najlepiej myć w jakimś detergencie (np. płynie do mycia naczyń) ponieważ woski, którymi są pokrywane nie są rozpuszczalne w wodzie, czyli umycie samą wodą nic nie daje. Nic nie daje też, polecane czasami, sparzenie wrzątkiem. Po umyciu owoców i obraniu ze skórki, a przed krojeniem, należy bardzo dokładnie umyć ręce.

Kwaśnych owoców lepiej nie podawać regularnie, ponieważ naturalny odczyn wola jest zasadowy, a podając stale kwaśne owoce zmieniamy ten odczyn w zasadzie na stałe. Nie ma jednak powodów aby w ogóle rezygnować z takich owoców - a takie rady czasem można znaleźć. 

Papaja, kiwi i ananas zawierają enzymy, które mogą - przy podaniu owoców w większej ilości - podrażniać błony śluzowe. 

Owoce możemy suszyć i zamrażać. Tracą one wtedy cześć np. witamin, ale za to możemy je podawać także w okresie kiedy nie są one dostępne. Zarówno przed zamrożeniem jak i przed suszeniem owoce muszą być dokładnie umyte i wysuszone. Do suszenia najbardziej nadają się owoce zawierające mniej wody, np. morele, jabłka, banany, brzoskwinie, truskawki. Suszyć można w specjalnych suszarkach albo w piekarniku, w temperaturze ok. 40-60 stopni przy uchylonych drzwiczkach od piekarnika. 

Przy podawaniu owoców należy wystrzegać się umieszczania ich kawałków pomiędzy prętami klatki, bowiem kwas z owoców będzie rozpuszczał cynk z prętów klatki i rozpuszczony cynk osadzi się na owocu, który papuga zje. Cynk jest dla papug trujący.

USUWANIE PLAM Z UBRAŃ

Papugi bardzo często po zjedzeniu owoców wycierają sobie dzioby o nasze ubranie, otrzepują się i w ten sposób mogą zaplamić wszystko dookoła. Soku z niektórych owoców nie da się zmyć. Większość (nie pisze, że wszystkie, bo wszystkich nie próbowałam) soków z owoców można w bardzo prosty sposób wywabić z materiałów. Podstawowym warunkiem usunięcia plamy niepróbowanie usuwania plamy przy pomocy mydła. Plama potraktowana mydłem nie zejdzie. Oczywiście dzisiaj mamy różne odplamiacze, ale jest stary bardzo dobry sposób: polewamy plamę wrzątkiem, po kilku sekundach (lub minutach, jeśli jest bardzo mocna) plama zniknie! Plamy z soku owoców pozornie nieplamiących (np. jabłka i gruszki) należy polewać wrzątkiem około minuty. Świeża plama z soku tych owoców jest niewidoczna, dopiero po wypraniu przybiera ona żółtawy kolor.

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
krimn
Czas publikacji:
sobota, 11 lutego 2012 10:40